Afrika-Türkiye İş Birliği Platformu Başkanı Genç’ten 8 Mart mesajı

ANKARA (İGFA) – Afrika-Türkiye İş Birliği Platformu Lideri Osman Genç , 8 Mart Dünya Bayanlar Günü münasebetiyle Afrika’da bayan emeği ve bayan istihdamının değerine dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Genç, açıklamasında dünya nüfusunun yaklaşık ‘sını barındıran ve nüfus sayısı olarak dünyanın ikinci kıtası olan Afrika’nın, insani ömür endekslerine nazaran dünya sonuncusu olmasının temel nedenlerinden birinin kıta genelinde bayan istihdamının çok düşük seviyelerde seyretmesi olduğunu vurguladı.

Müreffeh bir Afrika’nın geleceğinin, bayan istihdamının arttırılması ve bayanın hayatın her alanında tahlil üreten bir birey olarak, üretim ve idare süreçlerine dahil olmasından geçtiğini belirten Genç, şunları kaydetti:

“Bugün Afrika’da çekilen her türlü ezayı bayanlar sırtlanmaktadır. İç savaşlar, kıtlıklar, göçler, coğrafik izolasyon, şiddet ve yoksulluklar üzere temel meselelerin tamamı, Afrikalı bayanların yazgısı olarak sunulmaktadır. Elbet bu düşüncelerin hiçbirisi Afrikalı bayanların yazgısı değildir. Baht olarak sunulan bu ezaları aşmanın temel tahlili ise Afrika bayanlarının hayatın her alanında üretim ve istihdama dahil edilmesidir.”

Genç, açıklamasının sonunda tüm bayanların 8 Mart Dünya Bayanlar Gününü kutlayarak, Afrika-Türkiye İş Birliğine emek veren bayan paydaşlara da teşekkür ve şükranlarını sundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir