Farah Zeynep Abdullah’a ‘hakaret’ suçundan para cezası

Beşiri ilçesinde intihar eden ve 34 gün sonra 18 Ağustos 2020’de hastanede hayatını kaybeden İpek Er, bıraktığı mektupta Siirt’te vazifeli Uzman Çavuş Musa Orhan’ın kendisine cinsel akında bulunduğunu yazdı. Orhan hakkında Siirt 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘nitelikli cinsel saldırı’ kabahatinden 12 yıldan az olmamak üzere mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Tutuksuz sanık Orhan’ın yargılanması sürerken, toplumsal medyadan yaşananlara reaksiyon yağdı. Oyuncu Ezgi Mola da 20 Ağustos 2020’de toplumsal medya hesabından paylaşım yaptı.

Mola’ya ceza verilmişti

Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, Ezgi Mola’nın paylaşımı ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulundu. Soruşturmanın akabinde Mola hakkında ‘sesli, yazılı yahut manzaralı bir mesajla hakaret’ cürmünden 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Ankara 31’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında savunma yapan Ezgi Mola, Musa Orhan’ı tanımadığını, toplumsal medya hesapları ve internet haber sitelerinde okuduğu yorumlardan sonra tweet attığını söyleyerek, “Kadına şiddete yönelik olarak bu tabirleri kullandım. Tüm basın kanallarında çıkan haberlerde merhum İpek Er’in savını doğrulayan isimli tıp raporunu görünce, başka toplumsal medya kullanıcıları üzere ben de doğal ki bu durumun kederini yaşadım ve hüznümü toplumsal medya hesabımda paylaştım. Benden evvel 160 bin küsur bu mevzuyla alakalı tweet atıldı ve husus Türkiye gündemine girdi. Bayana yönelik şiddete karşı daha evvel de paylaşımlarım oldu, bundan sonra da olmaya devam edecek. Zira bayana şiddetin ülkemizde kanayan bir yara olduğunu düşünüyorum. Ana akım medyanın mevzu üzerine haberlerini okuduğumda çok öfkelendim ve artık sona ermesi için bahse bahis olan tweeti attım. Burada yorumumu şahsa değil; duruma yaptım. Beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, 24 Mayıs 2022’de açıkladığı kararla Ezgi Mola’ya, ‘hakaret’ kabahatini işlediği kanaatiyle 87 gün karşılığı 6 bin 960 TL isimli para cezası verdi.

Destek bildirisi paylaşmıştı

Yargılamanın tamamlanmasının akabinde Ezgi Mola’ya dayanak için tweet atan oyuncu Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş da 30 Ağustos’ta Uşak Banaz Cumhuriyet Başsavcılığı’na müvekkiline hareket ettiği gerekçesiyle kabahat duyurusunda bulundu. Kabahat duyurusunda Farah Zeynep Abdullah’ın gerek sinema bölümünde gerekse toplumsal medyada tanınırlığı yüksek biri olduğu vurgulanıp, “Bu prestij ile toplum içerişinde insanları yönlendirebilme kabiliyeti bulunmaktadır. Tüm dünyada bir virüs edasıyla yayılan linç kültürü de toplum içerisinde tüzel bir vasfı olmayıp yönlendirme kabiliyeti yüksek bireylerden beslenmektedir. Farah Zeynep Abdullah’ın hakaret içerikli toplumsal medya paylaşımının yayınlanmasının akabinde önemli bir kitle tarafından hakaret ve tehdit içerikli bildiriler iletilmiş, müvekkil ve ailesi hayati bir tehlike ile karşı karşıya kalmıştır. İnsan haklarına olan hürmetini tekraren lisana getiren sanığın en temel haklardan biri olan masumiyet karinesini hiçe sayması, kamuoyuna yansıttığı çizginin bir aktivizm çizgisi değil, popülizm çizgisi olduğunu göstermektedir” denildi.

Dosya, uzlaştırma ofisine gönderildi lakin taraflar uzlaşamadı.

‘Her vicdanlı insanın gösterdiği reaksiyondan daha farklı değil’

Farah Zeynep Abdullah ise savcılık tabirinde, Musa Orhan’ın hata duyurusunun makus niyetli ve maddi çıkar hedefli olduğunu belirtip, “Paylaşım benim tarafımdan yapılmıştır. Lakin tez edildiği üzere bu paylaşımın bir karalama kampanyası yahut linç teşebbüsüyle hiçbir formda ilgisi yoktur. Siirt’te zanlı Musa Orhan tarafından cinsel atağa uğradığını öne sürerek hayatına son veren İpek Er’in tezlerinin isimli tıp kurumunca hazırlanan raporla doğrulandığı görülmüş ve cinsel hücum sonucunda intihar eden genç kıza ait haberler tüm ülkede infial yaratmış ve beni de derinden sarsmıştır. İpek Er’e karşı yapılan bu cinsel hücum sonucunda intihar etmesi, Musa Orhan’a ilişkin spermin ölen İpek Er’in üzerinden çıkması ve Er’in intihar notunda yazılanlar yalnızca bende değil, toplum genelinde infial yaratmış ve büyük reaksiyon uyandırmıştır. Oluşan bu reaksiyon sonucunda da toplumsal medyada binlerce kişi tarafından binlerce paylaşım yapıldığı görülmektedir. Tarafımca yapılan paylaşım her vicdanlı insanın gösterdiği reaksiyondan daha farklı değildir” dedi.

2 yıl 4 aya kadar mahpus istemiyle yargılanıyordu

Soruşturmanın akabinde Farah Zeynep Abdullah hakkında, Musa Orhan’a sesli, yazılı yahut imajlı bir mesajla hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıl 4 aya kadar mahpus cezası istemiyle Banaz Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın 9 Mart’ta görülün duruşmasında karar çıktı. Hakim, Farah Zeynep Abdullah’ın ‘hakaret’ hatasını işlediğine hükmederek, geleceği üzerindeki tesirlerini dikkate alıp, indirimlerle bir arada 65 gün karşılığı 1300 TL isimli para cezası verilmesine hükmetti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Musa Orhan’ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, “Her kime yapılırsa yapılsın; toplumsal medya gönderisiyle hakaret etmek, linç etmek anayasal niyet özgürlüğü değildir. Masumiyet karinesi ve adil yargılanma hakkı hepimize lazım olan, korunması gereken, popülizme meze edilemeyecek kutsal değerlerdir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir