İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay, YSK temsilcisine “namussuz, alçak, cahil” diyen MHP’liye para cezası

Eray Görgülü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘na “ahmak” sözü nedeniyle 2 yıl 7 ay mahpus cezası veren yargı, AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Recep Özel‘e “Namussuz, alçak, aciz“, “Kendini tımar et” kelamlarıyla hakaret eden MHP’li eski Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın hakkında para cezasını kâfi buldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine “ahmak” dediği gerekçesiyle açılan davada 2 yıl 7 ay mahpus cezası almasının yankıları sürerken, Isparta’da görülen misal bir davada farklı istikamette bir karar verildiği ortaya çıktı.

31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesinde MHP’li Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile AKP’nin YSK temsilcisi Recep Özel ortasında tartışma yaşandı. Günaydın, 11 Mart 2019 tarihinde katıldığı bir televizyon programında Recep Özel hakkında “Namussuz, be alçak herif, aciz bir beşersin, bilgisiz herifler“, “Vizyonsuz diyen adam kendini bir tımar etsin” tabirlerini kullandı.

Kamu görevlisine hakaretten kamu davası açıldı

Yayının akabinde Isparta Cumhuriyet Başsavcılığınca Günaydın hakkında kamu görevlisine hakaretten TCK’nın hakaret hatalarını düzenleyen 125/1 ve 125/4 unsurlarının yanı sıra, kişinin kamu misyonunun üstlenilmesinden atanmaya ve seçime tabi bütün memuriyet hizmetlerinden mahrum bırakılmasını düzenleyen TCK’nın 53/1 hususundan dava açıldı.

2 Aralık’ta davayı karara bağlayan Isparta 6. Asliye Ceza Mahkemesi, programın CD tahlil tutanağından Günaydın’ın sav konusu olan tabirleri kullandığının sabit olduğu sonucuna varırken, Günaydın hakkında kâfi, aktif ve caydırıcı olacağı gerekçesiyle alt sondan isimli para cezasına hükmedildi.

Ceza alt huduttan verildi

Mahkeme, kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Kararda, şu sözler kullanıldı: “Her ne kadar sanık Yusuf Ziya Günaydın’ın müşteki Recep Özel’e yönelik olarak alenen hakaret cürmünü işlediğinden bahisle TCK 125/1 hususu uyarınca cezalandırılması talebi ile kamu davası açılmış ise de sanığın aksiyonunun bir bütün haliyle kamu görevlisine karşı misyonundan ötürü hakaret kabahatine uyduğu sabit görülmekle; kişiliği ve kabahatin işleniş hali nazara alınıp kâfi, aktif ve caydırıcı olacağı kanaatiyle isimli para cezası tercih edilerek hareketine uyan TCK’nın 125/3-a hususu uyarınca takdiren alt sondan isimli para cezasıyla cezalandırılmasına, cürmün alenen işlenmesi nedeniyle sanığın cezasının TCK’nın 125/4. unsuru uyarınca 1/6 oranında artırılarak, sanığın evraka yansıyan yeterli hali, geçmişi ile cezanın tesirli ve uyarıcı olacağı konusunda oluşan kanaat dikkate alınarak cezasının TCK’nın 62. Unsuru mucibince takdiren 1/6 oranında indirilerek, sanığa verilen cezadan CMK 251/3 hususu mucibince 1/4 oranında indirim yapılmasına, sanığa hükmolunan cezanın nevi ve ölçüsü ve sanığın isimli sicil kaydında yer alan sabıkasının silinme şartlarının oluşmuş olması, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tavır ve davranışları göz önünde bulundurularak tekrar cürüm işlemeyeceği konusunda olumlu kanaate varıldığı anlaşılmakla CMK’nın 231/5 unsuru uyarınca kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilerek karar kurulmuştur.

“Satılık YSK Başkanı” paylaşımına da beraat verilmişti

Öte yandan T24, YSK Başkanı Sadi Güven’e yönelik hakaretler nedeniyle açılan iki davada da beraat kararı verildiğini gündeme getirmişti.

Ankara Asliye Ceza Mahkemesi, Cumhurbaşkanlığı sistemini getiren 16 Nisan 2017’deki referandumda mühürsüz oyların geçerli sayılmasına karar veren YSK’nın Başkanı Sadi Güven hakkında toplumsal medya hesabından “Satılık YSK Başkanı” paylaşımında bulunan vatandaş hakkında beraat kararı vermişti.

Ankara 42. Asliye Ceza Mahkemesi de 2018’de toplumsal medya hesabından dönemin YSK Başkanı Sadi Güven’e, “Şark kurnazı karaktersiz” diyen sanığın beraatine karar vermişti.

TIKLAYIN | İmamoğlu’nun yargılandığı davaya örnek olabilecek karar: ‘YSK’ya hakaret’ davasında “hakaret değil kaba eleştiri” yorumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir