İstanbul’da deprem sonrası tsunami tartışması: Hangi ilçeler risk altında?

Maraş zelzelelerinin akabinde gündeme gelen Marmara sarsıntısıyla ilgili kıymetli başlıklardan biri de tsunami riski. Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine nazaran Tsunami Risk Tahlili ve Aksiyon Planı kitapçığında Cerrahpaşa, Aksaray ve Katip Kasım mahallelerindeki kimi yapıları su basma riski, sırasıyla yüzde 46,1, yüzde 44,6 ve yüzde 44,4 olarak sıralanıyor.

Avrupa Yakası’nda Fatih, Zeytinburnu, Avcılar, Büyükçekmece, Küçükçekmece ve Silivri ise tsunami riski altında en önemli yerleşim alanları.

Yedikule’ye dikkat çekilen raporda, “Deniz altı heyelanı kaynaklı bir tsunami durumunda kıyı yolunda ilerleyen dalgaların alt geçitlerden ve tren yolu güvenlik duvarları üzerinden aşarak Kadırga İlkokulu’na kadar ilerleyeceği hesaplanmıştır” deniliyor.

Büyükçekmece için hazırlanan raporda Fatih ve Mimar Sinan Mahallelerinde yüzde 17’lik su basma riski olabileceğinin altı çiziliyor. Küçükçekmece’de mümkün bir tsunaminin Kanarya, İstasyon ve Yarımburgaz mahallelerinde risk yaratacağına dikkat çekiliyor.

Silivri: “Piri Mehmet Paşa Mahallesi’nde mesken yapılarının yüzde 31.6’sı su basmasından etkilenirken, Balaban Mahallesi’ndeki mesken yapılarının yüzde 28.6’sının suyla teması olduğu tespit edilmiştir.”

Avcılar: “Denizköşkler Mahallesi’nde yüzde 17.5’lik su basma alanı yüzdesi hesaplanıyor.”

Zeytinburnu: “Kazlıçeşme’de idari yapıların yüzde 3.1’nin, ticari binaların yüzde 7.3’ünün su basmalarından etkilenebilir.”

PROF. DR. ERSOY: DENİZE SIFIR YAPI AKILCI DEĞİL

Geçtiğimiz hafta Bahçelievler’de düzenlenen ‘Deprem Paneli’ne katılan Yıldız Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi Dekanı Şükrü Ersoy, ‘Deprem ve Tsunami Riski: Tesir Alanları’ başlıklı bir sunum yaptı. Prof. Dr. Ersoy, “Kıyılarda mekânsal planlamanın yapılması gerekiyor Marmara kıyılarının mekânsal açıdan yine planlanması gerekir. Denize sıfır yapı yapmak, çok akılcı bir olay değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir