Kayseri tarımda Başkan Büyükkılıç’ın desteği ile yükseliyor

Mehmet UZEL / KAYSERİ (İGFA) – Kayseri Büyükşehir Belediye’sinin dayanaklarını alan ve üretimini arttıran Kayseri çiftçisi sayesinde kentin, 30 büyükşehir ortasında işlenen tarım alanları ölçüsünde 4’üncü sırada yer almasına aracı olan Lider Büyükkılıç, bu defa de Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iş birliği içerisinde gerçekleştirdiği ziraî üretime yönelik takviye projeleri ile Kayseri’deki ziraî üretimde, Türkiye çapında birinci ondaki ortalarında son devirde ilgi gören aspirin de yer aldığı en çok üretimi gerçekleştirilen zirai eser sayısını 14’e çıkardı.

BÜYÜKKILIÇ’IN KAYSERİ’Yİ TARIM KENTİ YAPMA AMACI TUTUYOR

Kadim kent Kayseri’yi turizm, spor, müzeler, eğitim, kütüphaneler ve tarım kenti yapma amaçlarına yönelik projeler üreterek, yatırım ve çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediye Lideri Dr. Memduh Büyükkılıç, bu doğrultuda Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iş birliği ve ziraat odaları ile çiftçi vatandaşların dayanışması sayesinde Kayseri’yi tarım kenti haline getirdi. Kayseri’nin 30 büyükşehir ortasında işlenen tarım alanları ölçüsünde 4’üncü sırada yer almasını sağlayan Büyükkılıç, bu kere de Kayseri’nin ziraî üretimde, Türkiye çapında üretimi yapılan birinci ondaki zirai eser sayısını 14’e çıkarmaya imkân tanırken, tarım ve hayvancılık için yüz milyonlarca liralık yatırımlarının da meyvesini alarak Kayseri’yi tarım kenti yapma gayesini tutturuyor.

BÜYÜKŞEHİR 1 YILDA 412 TON TOHUM DAĞITTI

Kentte Valilik ve Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği halinde hayata geçirdiği projelerle üreticinin sürekli yanında yer alan Büyükşehir Belediyesi, Lider Büyükkılıç’ın talimatları doğrultusunda ‘üretim sizden, dayanak bizden’ projesi kapsamında ziraî üretime aktif ve güçlü biçimde dayanak verdi. Bu kapsamda, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, 2023 yılında 16 ilçede üreticilere 412 ton tohum ve 5 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirerek 11 milyon 600 bin TL’lik tohum desteklemeleri yatırımına imza attı.

KAYSERİ, ASPİR ÜRETİMİNDE TÜRKİYE’DE 1’İNCİ SIRADA

Bu manada, Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü bilgilerine nazaran Kayseri, Türkiye’deki ziraî eser yetiştirilmesi noktasındaki 14 eser içerisinde bulunan aspir üretiminde, Türkiye 1’incisi oldu. Aspir üretiminde 8 bin 234 ton ile Türkiye’de 1’inci sırada yer alan Kayseri, çavdar üretiminde 33 bin 437 ton ile Türkiye’de 2’nci sırada yer aldı. Kayseri, çerezlik kabak üretiminde 16 bin 511 ton ile Türkiye 2’ncisi olurken, çerezlik ayçiçeği üretiminde 31 bin 901 ton ile Türkiye’de 3’üncü oldu. Şeker pancarı üretiminde 1 milyon 66 bin 371 ton ile Türkiye’de 3’üncü sırada yer alan Kayseri, kimyon üretiminde 248 ton ile Türkiye’de 4’üncü sırada yer buldu. Patates üretiminde 490 bin 72 ton ile Türkiye’de 4’üncü sırada olan Kayseri, kuru fasulye üretiminde 8 bin 410 ton ile Türkiye’de 6’ncı sırada yer aldı. Kayseri, elma üretiminde 236 bin 324 ton ile Türkiye’de 7’nci sırada yer alırken, arpa üretiminde 240 bin 804 ton ile Türkiye 9’uncusu oldu. Nohut üretiminde 16 bin 210 ton ile Türkiye’de 9’uncu sırada olan Kayseri, yonca üretiminde 489 bin 635 ton ile 9’uncu sırada yer buldu. Kayısı üretiminde 15 bin 764 ton ile Türkiye’de 9’uncu sırada yer alan Kayseri, çemen otu üretiminde 3 ton ile Türkiye’de 10’uncu sırada yer aldı.

BÜYÜKKILIÇ’TAN YAKLAŞIK 5 YILLIK PERİYOTTA TARIMA YAKLAŞIK 500 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Kayseri’de misyona geldiği günden bu vakte kadar yaklaşık 5 yıllık süreçte, çiftçi ve besicilerin her vakit yanlarında olmaya uğraş gösteren Lider Büyükkılıç, ürettiği projeler, yaptığı yatırımlar ile zirai üreticinin en büyük destekçisi oldu. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yaklaşık 5 yıllık müddette kentteki tarım ve hayvancılığa, yaklaşık 500 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirildi.

KAYSERİ’DE TOPLAM 600 DEKAR TOPRAĞA TEKRAR MERA VASFI KAZANDIRILDI

Türkiye’de birinci ortaklaşa uygulanan proje olan, Büyükşehir Belediyesi ile Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde gerçekleşen Mera Islah Projesi sayesinde tohumları Büyükşehir Belediyesi tarafından temin edilen toplam 600 dekar toprağa tekrar mera vasfı kazandırıldı. Tohumların ekimi, Ziraat Odası Başkanlığı tarafından, daha evvel Büyükşehir Belediyesi’nin hibe ettiği traktörler ile çiftçiler tarafından gerçekleştirilen proje ile ziraî üretime büyük bir katkı sağlanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir