Mehmet Şimşek kimdir, kaç yaşında, hangi görevlerde bulundu? Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in biyografisi

Yeni periyotta Türkiye iktisadını yönetecek isimler de muhakkak olurken, Hazine ve Maliye Bakanlığına daha evvel de bakanlık ve iktisattan sorumlu başbakan yardımcılığı vazifelerinde bulunan Mehmet Şimşek atandı.

Batman’da 1967 yılında doğan Şimşek, birinci ve orta tahsilini Batman merkezde, liseyi ise Gercüş’te tamamladı. Şimşek, 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Kısmı’ndan devir ikincisi olarak mezun oldu.

Şimşek, 1993 yılında Exeter Üniversitesinde finans ve iktisat kolunda yüksek lisans derecesini aldı. Akabinde Türkiye, ABD ve İngiltere’de önde gelen finans kuruluşlarında çalışan Şimşek, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti’den Gaziantep Milletvekili seçildi.

Bu tarihten sonra kurulan 60. Hükümet’te Hazineden sorumlu Devlet Bakanı olan Şimşek, Mayıs 2009’da ilan edilen kabine değişikliğiyle Maliye Bakanı olarak görevlendirildi. 64. Hükümet’te İktisattan Sorumlu Başbakan Yardımcılığı misyonuna getirilen Şimşek, AK Parti Genel Lideri ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında kurulan yeni hükümette de iktisattan sorumlu başbakan yardımcısı misyonunu yürüttü.

İngilizce bilen Şimşek, evli ve 3 çocuk babası.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir