Pervin Buldan: Yaptığımız açıklamaların hedefi ittifak içindeki partiler değil

Yeşil Sol Parti, bayram sonrası mitinglerine Hakkari ve Silopi’yle başladı. Hakkari mitingine HDP Eş Genel Lideri Pervin Buldan, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ile Başak Demirtaş ve milletvekili adayları katıldı.

Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın cezaevinden gönderdiği bildirisini okurken, mitingde konuşan Pervin Buldan, evvelki gün İstanbul Kadıköy’de söylediği “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın başımızın üstünde yeri var lakin Yeşil ve Sol Parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine yarar” kelamlarının maksadının ittifak içinde yer alan partiler olmadığını tabir etti.

“AKP-MHP iktidarına Hakkari’den ders verme vaktidir. Hakkari 3-0 yapacak, bundan hiçbir kuşkumuz yok. Maksadımız 3-0; yani demokrasi 3, faşizm sıfır” diyen Buldan şöyle devam etti: “Bu iktidarın Kürt düşmanı bir iktidar olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Lakin Hakkari halkı her seçimde; mahallî seçimlerde de genel seçimlerde de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de kendisine yakışanı yapacak, kendi iradesine bir sefer daha sahip çıkacak ve AKP-MHP iktidarını tarihin çöplüğüne atacak.

‘MÜCADELE ORTAKLIĞI’

Tayyip Erdoğan geçenlerde Diyarbakır’a gitti. Tahminen kandırabileceğim birkaç Kürt bulabilirim dedi ancak umduğunu bulamadı. Diyarbakır’da yeniden bize parmak salladı, hakaret etti.

Hem Kürdi ittifaklarımızla hem de Türkiye’nin batısındaki Emek ve Özgürlük İttifakımızla kararlı bir halde AKP ittifakını göndermeye karar verdik. Emek ve Özgürlük İttifakının bu gayrette büyük bir emeği olacak. Söylediğimiz kelamların, yaptığımız açıklamaların maksadı ittifak içindeki partiler değil; bizim tek bir maksadımız vardır o da AKP-MHP iktidarıdır. Biz değerli bir gayret paydaşlığı gerçekleştirdik. Bu paydaşlık faşizmin kaybetmesi üzerine kuruldu. Faşizmin kaybetmesi, Türkiye’ye demokrasinin gelmesi demektir. Cezaevindeki arkadaşlarımızın; Edirne’deki Selahattin Demirtaş ve Selçuk Mızraklı’nın, Kandıra’daki Gültan ve Figen’in, Sincan’daki Sebahat ve Ayla’nın, bütün arkadaşlarımızın özgürlüğüne kavuşacağı yeni bir devrin başlangıcı olacaktır.”

‘AKP’NİN İŞİNE YARAR’

Yeşil Sol Parti’nin İstanbul Kadıköy’de düzenlediği Bahar Şenliği’nde konuşan Pervin Buldan, “Yeşil ve Sol parti dışında atacağınız her oy AKP’nin işine fayda bu bu türlü bilinsin, bu türlü algılansın. İttifak içerisinde diğer partilere verilen oylar İttifak’a yazılmaz. Her partinin kendi hanesine yazılır” demişti.

DEMİRTAŞ: ÖTESİ YOLDAŞLIĞA ZİYAN VERİR

TİP Genel Başkanı Erkan Baş da cezaevinde ziyaret ettiği eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın notunu paylaşmıştı. Demirtaş bildirisinde “Dışarıda olsaydım 29 Nisan’da Aydın’a Yeşil Sol Parti mitingine Erkan’la birlikte giderdik. Bu durumda Erkan yoldaşım Aydın’a benim selamlarımı götürecek ve mitinge katılacak. Ben de TİP’in mitinglerine katılır ve yoldaşça, omuz omuza, kol kola çabayı büyütürdük. Olması gereken budur, ötesi yoldaşlığa ziyan verir. Tüm arkadaşlarımızdan beklentimiz bu hukuka uygun davranarak beraberce çabayı büyütmeleridir” demişti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir