Prof. Dr. Fulya Dörtbaş: ‘Romatizma genetik faktörlerle aktarılabilir’

Halk ortasında romatizmanın sırf eklemleri etkileyen ve ağrılara sebep olan bir hastalık olarak bilindiğini belirten Emsey Hospital Romatoloji uzmanı Dr. Fulya Dörtbaş, romatizmanın başta göz, kalp, akciğer ve böbrekler üzere iç organları etkileyerek hayati tehlike oluşturabileceğine dikkat çekti.

HAREKETSİZLİK ROMATİZMAYA NEDEN OLABİLİR

Romatizmaya sıcak yahut soğuk havanın sebep olduğu düşünülse de bunun yanlış bir kanı olduğunu tabir eden Romatoloji Uzmanı Fulya Dörtbaş, romatizmanın her yaştan insan kümesinde görülebilen genetik yollarla yahut tam olarak bilinmeyen farklı enfeksiyon ve metabolik nedenlerle ortaya çıkabileceğini belirtti. Kilolu ve hareketsiz insanlarda ise hastalığın daha şiddetli seyredebileceğini belirten Dr. Dörtbaş, şunları söyledi:

Hastalık birden fazla kişi tarafından kolay görülüyor fakat tedavi gecikebiliyor. Gün içerisinde zorlanmadan yapılan kalem tutmak, musluğu açmak, pencereyi kapatmak üzere hareketler tedavi geciktiren şahıslarda eklem tutulmasına ve hasara bağlı işlev kaybına ve kişinin eklemlerini çok rahat kullanamamasına sebep olur. Bunun sonucunda Kronik deformitenin ilerlemesiyle hasta günlük rutinlerini dahi yerine getirmemeye başlayabilir.’’

EKLEMLERDE ŞİŞLİK MEDYANA GELEBİLİR

Romatizmanın etaplar halinde kendini belirli ettiğini vurgulayan Dr. Dörtbaş, iltihabi hastalıkların organlarda bir anda belirti vermediğini fakat eklemlerde kızarıklık, eklem ağrısı, şişlik, hareket kaybı, ısı fazlalaşması üzere belirtilerle meydana çıkabileceğini belirtti. Bedende ortaya çıkan bu belirtilerin şiddetine nazaran eklemlerde hasar oluşabileceğini söyleyen Dr. Dörtbaş, “Eklemlerde iltihaplanma kronikleşmişse, eklemin etrafı ve kemikte hal bozukluklarına neden olabilir. Deformite denilen kalıcı hasarlar meydana gelebilir ve hastalığın şiddeti ile orantılı olarak da organlarda tutulum olabilir” dedi.

SÜREKLİ TAKİP EDİLMELİ

Kronik bir hastalık olan romatizmanın tedavisinin büsbütün mümkün olmadığını lakin ilaç tedavisi ile denetim altına alınabileceğini belirten Dr. Dörtbaş, şunları ekledi:

“İlaç tedavisi uygulanırken hastalığın şiddetine bağlı olarak doz dengelemesinin yapılması gerekir. Hastalığın tekrardan alevlenebileceği ihtimaline karşı şikâyet olmasa da hasta daima denetim edilmeli. Hastalığın çok ileri seviyelerinde ameliyata gereksinim duyulabileceğini. Diz ve kalça bölgelerinde oluşan iltihaplı romatizmalarda hasar çok fazla ise proteze gereksinim duyulabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir