Turhal’da çevre alarmı: Yeşilırmak’a atık mı bırakılıyor?

TOKAT HABER GAZETESİ / TOKAT(İGFA) – Tokat’ın Turhal ilçesi, çevresel bir krizle karşı karşıya. Kayseri Şeker’e ilişkin Turhal Şeker Fabrikası’nın, fabrika atıklarını direkt Yeşilırmak’a boşaltarak önemli bir etraf kirliliği yarattığı argümanları gündemde. Bu durum, Tokat Valisi Numan Hatipoğlu’nun öncülük ettiği “Temiz Köy” projesinin maksatlarına aksi düşüyor ve halk ortasında büyük bir rahatsızlık yaratıyor.

ÇEVRE TEHLİKESİ ALARMI
Turhal ve etraf köylerinde yaşayan vatandaşlar, fabrikanın etrafa ve insan sıhhatine ziyanlı atıklarını Yeşilırmak’a boşalttığını ve bu durumun doğal hayatı tehdit ettiğini argüman edildi. Bu durum, hem su kaynaklarının kirlenmesine hem de bölge sakinlerinin sıhhatini riske atarak geniş çaplı bir telaş yaratıyor.

YEREL HALKIN TEPKİSİ
Lokal halk, fabrikanın çevresel tesirleri konusunda yetkililerden somut adımlar atılmasını talep ediyor. “Temiz Köy” projesinin amaçlarına ters bu durum, köylülerin “Çevre, Yeşil Irmak ve biz beşerler zehirlendikten sonra mı buna dur diyecekler?” biçimindeki sitemli sorularına neden oluyor. Turhal ile Amasya ortasındaki bu kirlilik, mahallî idare ve etraf müdafaa yetkililerinin dikkatini ivedilikle çekmeyi bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir