Türkiye’nin de aralarında olduğu 19 ülkeden Çin’e Uygur çağrısı

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da, Uygur Türkü insan hakları savunucuları ile sivil toplum örgütlerinin de katıldığı BM Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı.

BM’nin Uygur raporunun, Uygur Türklerinin temel haklarının ve dini özgürlüklerinin önemli bir biçimde ihlal edildiğini ve kültürel kimliklerinin tehdit altında olduğunu teyit ettiğini söyleyen Sinirlioğlu, Uygur Türklerinin barış ve itimat içinde yaşayamadığına dikkati çekti.

Uygur Türklerinin kültürel mirasını kuşaklar uzunluğu sürdürebilmesi temennisinde bulunan Sinirlioğlu, bunun gerçekleşmesi içinse memleketler arası toplumun kaygılarını ve beklentilerini daima lisana getirmesi gerektiğini vurguladı.

Sinirlioğlu, ‘‘Sincan’daki Uygur Türklerine ve öbür Müslüman azınlıklarına yönelik sistematik insan hakları ihlallerine kayıtsız kalamayız. Çin’i, BM Yüksek Komiserliğinin raporundaki tavsiyeleri uygulamaya teşvik etmek, hepimizin ortak sorumluluğu. Tarih, ülkeleri ekonomilerinin büyüklüğüne yahut global amaçlarına nazaran yargılamayacak. Tarih, ülkeleri toplumdaki en savunmasız insanlara nasıl davrandığına nazaran yargılayacak.” dedi.

Büyükelçi Sinirlioğlu, Türkiye’nin Uygur Türklerinin ve başka Müslüman azınlıkların temel haklarının ve özgürlüklerini korunması için Çin ile ikili görüşmelerini sürdüreceğini kelamlarına ekledi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir