Üniversitede okumaları yasaklanan Afgan kadınlara sürpriz bir ülkeden destek

Afganistan’da radikal İslamcı Taliban örgütünün üniversitelerde eğitim almasını yasakladığı Afgan bayanlara sürpriz bir ülkeden dayanak geldi.

Türkiye ve Batılı ülkelerin yanı sıra Suudi Arabistan üzere şeriatla yönetilen ülkelerin bile reaksiyon gösterdiği Taliban’ın yasak kararı, geçen yıl iktidarı tekrar ele geçirdiği periyotta çağdaş bir imaj çizmeye çalışan Taliban’ın bayan düşmanı yüzünü açıkça ortaya koymuştu.

Kadın öğrencilerin üniversite kapısından geri çevrildiği imajlar de memleketler arası medyaya yansımıştı. Birçok Afgan bayan kararı gözyaşlarıyla karşılarken birçoğu da artık geleceğe dair umutlarının kalmadığını söyleyerek karara isyan etmişti.

Ülkede kararı protesto için düzenlenen şovlara de polis sert müdahale etmişti.

KADINLARIN SOKAĞA DÖKÜLDÜĞÜ İRAN’DAN ŞAŞIRTAN AÇIKLAMA

Tepkiler sürerken Afgan bayanlara, son devirde başörtüsü zorunluluğuna reaksiyonun bayanların öncülük ettiği kitlesel protesto dalgasına dönüştüğü İran’dan takviye geldi.

Mahsa Amini’nin vefatıyla sokağa dökülen İranlı bayanlara birçok ülkeden de destek gelmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı danışmanı Resul Musavi, evvelki gün Afganistan’ın Tahran Büyükelçisi ile görüştüğünü ve eğitim almak isteyen Afgan bayanlara dayanağa hazır olduklarını bildirdi. Twitter hesabından açıklama yapan İranlı yetkili, Tahran’ın Afgan bayanların üniversite eğitimine devam edebilmesi için online kanallar dahil her türlü imkanı sunmaya hazır olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani de geçen hafta Taliban’ın yasağına sert reaksiyon göstermiş, kararın iptali için Taliban yetkilileriyle görüşerek adım atacaklarını kaydetmişti.

İran İslam Cumhuriyeti’nde baskılara rağmen üniversitede okuyan bayanların oranı erkeklerden fazla. İran üniversiteleri, son devirde başörtüsü yasağına karşı başlayan ve tüm ülkeye yayılan protestoların merkezi haline gelmişti.

PROTESTOLAR 100 GÜNÜ GERİDE BIRAKTI

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin eylülde “başörtüsü kuralına uymadığı” gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınıp hayatını kaybetmesi üzerine İran genelinde kitlesel sokak hareketlerinin fitilini ateşlemişti. Bayanların öncülük ettiği aksiyonlar, 1979’daki İslam İhtilali’nden bu yana İranlı dini önderlere karşı en büyük başkaldırılardan biri oldu.

100 gündür devam eden şovlarda en az 500 kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor. İki gösterici idam edilirken 20’den fazla kişi hakkında da idam kararı verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir